Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Nano Teknolojisi Nedir 21.YÜZYILIN ENDÜSTRİYEL DEVRİMİ Nano kelimesi Yunanca “nannos” kelimesinden gelir ve “küçük yaşlı adam veya cüce” demektir. Günümüzde nano teknik bir ölçü birimi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nano TeknoLojisi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nano Teknolojisi Nedir

  21.YÜZYILIN ENDÜSTRİYEL DEVRİMİ
  Nano kelimesi Yunanca “nannos” kelimesinden gelir ve “küçük yaşlı adam veya cüce” demektir. Günümüzde nano teknik bir ölçü birimi olarak kullanılır ve herhangi bir birimin milyarda biri anlamını taşır. Bir nanometre metrenin milyarda birine denk gelir.

  Nano bilim ve nano teknolojinin tam bir tanımı olmamakla birlikte genel görüşe göre 1-100 nanometre boyutlarda maddelerin anlaşılması kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip işlevsel hale getirilmesidir.

  Nano teknoloji çok genel tanımıyla istisnai şekilde küçük (yaklaşık atom boyutlarında) yapıların ticari bir amaca hizmet edebilecek şekilde düzenlenmesidir. Maddeler üzerinde 100 nanometre ölçeğinden küçük boyutlarda gerçekleştirilen işleme ölçüm modelleme ve düzenleme gibi çalışmalar nano-teknoloji çalışmaları olarak nitelenir.

  Nano teknoloji hızlı bir şekilde 21. yüzyılın endüstriyel devrimi olarak biçimlenmektedir. Nano teknoloji yediğimiz gıda ürünlerinden giydiğimiz kıyafetlere kullandığımız ilaçlardan bilgisayarlarımızın gücüne sürdüğümüz otomobillerden yaşadığımız evlere kadar hayatımızın her noktasını etkileyecektir. Uzun vadede nano-teknolojinin etkisi tarihte buhar gücünün elektriğin veya transistörlerin kullanımı kadar belirgin olacaktır. Nano teknolojinin etkilemeyeceği bir endüstri kolunu düşünebilmek neredeyse imkansızdır.

  Günlük Yaşamımıza Giren Nano Teknolojik Ürünler
  Nano teknoloji kullanılarak üretilmiş çeşitli ürünler şimdiden yaşamımıza girdi. Bu ürünler içinde kir tutmayan duvar boyaları küvet ve lavabolar kirlenmeyen ıslanmayan ve ütü gerektirmeyen kumaşlar bakteri ve mikropları öldüren filtreler ve çeşitli yüzeyler el ve yüz kremleri tenis raketleri ve tenis topları mantarları ve bakterileri öldüren çoraplar yer alıyor.

  Nano Teknoloji Gelecekte Nerelerde Kullanılacak

  Malzeme ve İmalat Sektörü
  Malzemelerin atomik ve moleküler boyutlardan başlayarak inşa edilmesi daha sağlam ve hafif maddelerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu malzemeler daha düşük hata seviyeleri ve eşsiz dayanıklılık güçleri ile hali hazırdaki bir çok endüstriyel süreç için devrimsel yenilikler getirecektir.

  Nano Elektronik ve BilgisayarTeknolojileri
  Elektronik araçların nanometre ölçeklerinde elde edilmesi ile halen kullanılan sistemlerinin işlem güçleri ve kapasiteleri bir kaç kat artacaktır. Kuantum bilgisayarların geliştirilmesi ile günümüzün en modern bilgisayarları olan Pentium bilgisayarlar ile kıyaslanamayacak seviyelerde işlem gücü elde etmek mümkün olacaktır.

  Tıp ve Sağlık Sektörü
  Nano teknoloji yaşayan sistemlere moleküler seviyelerde müdahale etme imkanı yaratabilir. Sadece hastalığın bulunduğu ve veya yayıldığı bölgelere saldırarak ilaç veren makineler insan vücudu içinde hareket edilmesine imkan sağlayan teşhis araçları nano-teknolojinin tıp ve sağlık sektörü üzerindeki potansiyel uygulamaları olarak gösterilebilir.

  Havacılık ve Uzay Araştırmaları
  Havacılık ve uzay araçları çok maliyetli teknolojilerdir. Bu araçların imalatı sırasında kullanılan malzemelerin ağırlığı maliyetlerin yüksekliğinde çok önemli bir yer tutar. Nano teknoloji bu malzemelerin ağırlığının önemli ölçüde azaltılması ile maliyetlerin düşürülmesini sağlayabilir. Ayrıca çekme direnci çelikten kat kat yüksek nano tüpler sayesinde dünya yüzeyinden atmosfere kadar yükselebilecek yapılar inşa edilmesi potansiyel uygulama alanları içinde yer alabilir. Böylece uzay araştırma maliyetlerinin büyük bir kısmını meydana getiren fırlatma maliyetleri düşürülebilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. üretim teknolojisi nedir
 3. Nano teknolojinin yararları nedir?
 4. Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Hakkında Bilgi
 5. 2018 Dyo Nano Renk Kartelası
 6. Baskı Beton Teknolojisi Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çevre ve Enerji
  Nаno mаlzemelerin vе nanо kоmpоzitlеrin fosil yakıt endüѕtrilerinin verіmlіlіğіnі geliştirme pоtаnsiyeli bulunmaktadır. Nano kompozіtlerіn yaygın оlаrаk kullаnılmаsı ile daha yüksek verіmlіlіğe sahip mоtоrların ve dolayısı ilе daha temiz çеvrе dostu ulaşım sistеmlеrinin kurulmaѕı mümkün оlacaktır. Aуrıca temiz içme ve kullanma suyu ѕağlanmaѕında nаno teknoloji devrim niteliğinde kolaуlıklar getirecektir.

  Bioteknoloji ve Tarım
  Tıp vе sağlık ѕektörlerіnde uygulаnаbileсek teknolojilerin genişletilmeѕi іle bioteknoloji ilаç vе tаrım sektörlerі de ürünlerinde bu teknоlоjileri uуgulaуacaktır. Yeni ilaçlar gübreler dаhа besleуici ve hastalık dirеnci уüksek bitkilеr veyа hayvanlar bir çоk ünіversіte ve özеl sektör kuruluşun araştırma alanları içerisinde yеr аlmаktаdır. Bu gün bile bitki ve hayvan genlerinin düzеnlеnmеѕi ile ortаyа çıkаrtılmış olan bazı ticаri ürünlere rastlamak. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri